Уповноважений президента з питань землі розповів про спецфонд для кредитування аграріїв для купівлі землі

Уповноважений президента з питань землі розповів про спецфонд для кредитування аграріїв для купівлі землі

Завдяки детінізації аграрного ринку і сфери земельних відносин після відкриття ринку, малі та середні аграрії отримають джерело пільгового кредитування у спеціальному фонді.

Про це під час публічних дебатів «Відкриття ринку землі суперечить інтересам України» (організованих «Українським інститутом майбутнього») заявив уповноважений президента із земельних питань, директор компанії «Агродар ЛТД» Роман Лещенко, передає AgroPolit.com.

«Я сьогодні потрапив на приємну дискусію, де всі підтримують ринок землі. Пані Ольга Ходаківська має свою позицію з точки зору формату, ВАР – свої застереження, «Батьківщина» – теж за ринок, але з підходами більш соціально орієнтованими, виходячи, в першу чергу, з інтересів малого та середнього фермера. Найбільш близькою нам є концепція польської моделі й французької з певними застереженнями. Юрій Косюк теж за ринок, Анатолій Амєлін та Олексій Мушак – вони всі підтримують ринок. І у всіх одне питання – формат ринку», – каже він.

Уповноважений президента із земельних питань і паралельно директор компанії «Агродар ЛТД» говорить, що на його батьківщині також підтримують ринок землі:

Хороша новина з Черкащини – ми теж за ринок, підтримуємо, і ми хочемо, щоб відійшли від формату квазіринку. Давайте відверто – у нас існує ринок. Хто не вірить напишіть у google «Продам чи куплю пай» – все є: варіант заповіту, дарування, договорів міни, емфітевзис. Тільки це квазі-ринок, а не той, яким повинен бути. Тому потрібно чітко встановити правила ці гри і ми цей компроміс можемо знайти. А компроміс полягає в наступному: зрозуміла і прийнятна для всіх концентрація с/г земель. В одних руках, питання державної підтримки та детінізація… За моїми та розрахунками з Мінфіном, ДФСУ, тіньовий ресурс в землі – це мільярди доларів. І мова не тільки про сплату за обробку гектарів. Йдеться про кешів від тіньового обігу зерна, фіктивні схеми експорту, відшкодування ПДВ компанія-одноднекам…
Якщо вирішити питання детінізації, то автоматично вирішується і питання доступу аграріїв до доступного кредитування.

За словами Лещенка, виручені від детінізації кошти слід направляти у спецфонд.

Нам треба забезпечити малого, середнього фермера коштами для викупу землі. Щоб це зробити створюємо спецфонд, який акумулює кошти від детінізації галузі. Є державні банки, які контролюють 60% банківського ринку. Від них даємо компенсацію кредитної ставки під 5% річних. Тільки ми забезпечимо ресурсом спецфонд на доступне кредитування малих та середніх, одразу знімемо всю цю напругу. Адже головне, за що всі хвилюються, що цей ринок землі позбавить нас можливості купити землю, на якій ми працюємо. Щоб ми цю проблему вирішили під цю ж реформу пропонуємо конкретні механізми. Крім того потрібно організувати для дрібних, які ніколи не подавали звітності, спеціальний реєстр, дати їм можливість спрощеного кредитування, що обговорювалося уже з НБУ, – підсумував він.